השער הרומאי ליד שער שכם

roman_square
שער אדריאנוס מתחת לשער שכם

שערים קשתיים הופיעו כבר בתרבויות עתיקות יותר, התרבות החיתית, האשורית, הבבלית והמיקנית. כמו במבנים ארכיטקטוניים אחרים, הרומאים לא המציאו את השיטה הזאת, אבל ידעו לשכלל ולפאר אותה לממדים שלא היו לפניהם ולא אחריהם. השער הרומאי  שמתחת שער שכם הוא מתקופת אדריאנוס. בניגוד לשערים בחומה העות'מאנית של ירושלים, כמו שער שכם ממול, השער האדריאני לא נבנה כדי לאפשר כניסה מוגנת לעיר בתוך חומה המקיפה אותה. בירושלים יש עוד שלושה שערים מתקופתו של אדריאנוס. אם כן, מדוע משקיעים במבנה ארכיטקטוני מיותר כל כך?

 

הקשת עצמה היא פיתרון לבעיה הארכיטקטונית היסודית – איך להניח גג כבד מעל חלל רחב מכמה מטרים ,בלי קורות פלדה או בטון דרוך. כמו אותו אטלס מיתולוגי. עד שהומצאה ושוכללה הקשת היה צורך בטורי עמודים וקורות מעליהם כדי ליצור את הבסיס המכאני לגג. הרומאים למדו את רעיון הקשת (כמו גם את השימוש במערכות ביוב) משכניהם בצפון, האטרוסקים. האתגר ההנדסי הפך להיות חלק מהמורשת הלאומית.

 

אבל הקשת היא יותר מפלא אטלס הנדסי. למבנה הקשתי אספקט רוחני באופן שהיא מושכת אותנו להסתכל למעלה. הקתדראלה הגותית התבססה על הרעיון הזה. לכן לרומאים שער הקשת, המחבר את הפלא ההנדסי עם האספקט הרוחני, סימל ניצחון, תהילה ועליונות.

בצורתו הבסיסית, השער הכיל קשת אחת שחיברה שתי תומכות (piers) מרובעות, ומעליה המכלול האופקי, האנטבלטורה. האנטבלטורה של השער כללה כרכוב ואטיקה (מכאן גם atic, עליית הגג). השערים המפוארים יותר כללו שלוש קשתות, קשת גדולה במרכז ושתים

cons-gate
שער קונסטנטינוס

קטנות יותר לצידיה. כך הם ארבעת השערים של אדריאנוס בירושלים. שער שלושת הקשתות המרשים וגם השמור ביותר הוא שער קונסטנטינוס ברומא, על דרך הניצחון בפורום, הויה טריומפאליס

. שער שלוש קשתות, שלם וקרוב יותר אלינו הוא שער אדריאנוס בג'רש. מומלץ.images

הרושם המונומנטאלי של השער היה קרדינאלי. לכן האטיקה או התומכות, או שתיהן, כללו תבליטים ו/או פסלים לכבוד הקיסר או המצביא המנצח. האטיקה כללה בדרך כלל גם כתובת המפארת את הקיסר, כמו הקדשה מהסנאט הרומאי לקיסר. בשער טיטוס, שער בעל קשת אחת, התבליטים על התומכות מתארים את נשיאת השלל מבית המקדש בירושלים.

בעת המודרנית העתיקו את המודל כדי ליצור את אותו רושם של ניצחון ותהילה. שער ברנדנבורג בברלין ושער הניצחון בפאריס הם הדוגמאות המפורסמות לכך.

הקשת, אם כן, שימשה לרומאים פיתרון כללי לבניה מעל חללים רחבים, כמו הקמרונות מתחת לפורום הצפוני (שנבנה בצפון מערב הר הבית). שער הניצחון הרומאי לא שרת תפקיד פונקציונאלי בתכנון האורבאני אלא בא להלל את המצביא, הקיסר, לרגל ניצחונו, או פשוט להאדיר את שמו. למבנה הארכיטקטוני הזה היה אפקט מרשים ביותר של עוצמה ולכן סמל חשוב של הקיסר ורומא בכל מקום בו הוקם.

 


מחשבה אחת על “השער הרומאי ליד שער שכם

  1. אכן, ארבעת השערים שאדריאנוס בנה באליה קפיטולינה של אז נועדו לראווה, אבל במיקומו, שער ניאופוליס (היום שכם), כנראה שימש גם לסימון גבול העיר לצורך גביית מיסים.
    בני א.

השאר תגובה