וויבל, מסעי המלחמה בארץ-ישראל (1)

ספרו של א.פ. וויבל ( Archibald Percival Wavell, 1st Earl), מסעי מלחמה בארץ ישראל (The Palestine Campaigns), מאפשר מבט מכלי ראשון לאירועים שהובילו לכיבוש הארץ ע"י הבריטים ב1917. מה שמעניין אולי יותר זה האופן שאיש צבא בריטי של תחילת המאה שעברה מתאר מסע מלחמה, עם פרטי פרטים של כל דיביזיה, הרגימנטים שלה ומפקדה, לעיתים קרובות עם קידומת סיר מכובדת, איך הוא מאפיין את הצבא התורכי, הרצינות שהוא, כבריטי ופרוטסנטנטי, מתייחס לקרבות שהתנהלו באזור, החל בגדעון וכלה נפוליאון שלו. בקיצור קצין צבא בריטי שרוחה של האימפריה הבריטית בגדולתה עוד מפעמת חזק בליבו.
הספר מעניין אותי כי הוא שייך לאותה סוגה של ספרים שנכתבו ע"י אנשים שהיו במקום כאשר האירועים קרו ולא ע"י היסטוריונים ופרשנים מרוחקים. היא שייך על כן לספרים כמו "המלחמות הגליות" של יוליוס קיסר ו"מלחמות היהודים ברומאים" של יוספוס.
לא אביא פה סיכום של הספר, חס וחלילה. במקום זה אביא כל מיני פנינים שמצאתי, בין שעשעו אותי ובין שהיו פוקחות עיניים.

הנה כמה דוגמאות:
– תיאור פואטי שדרת ההר המרכזית. הפרק הראשון של המבוא נקרא "נתוני יסוד של מסעי-המלחמה". וויבל מתאר בתחילה את הטופוגרפיה של הארץ ובתוך כך את דרך הים. "מכאן היא ממשיכה והולכת לאורך המישורים הפוריים של פלשת והשרון, בהשאירה במזרח את מצודת הסלע הנישאה של יהודה".

– הפרוטסטנטים הללו. כשהוא מספר על עמק יזרעאל הוא מביא אסמכתא היסטורית לטענותיו. "לפני יותר משלושת אלפים שנה קם מחנה אנשי שבטים בליתי-סדירים, אשר חנה במישור זה, ובבהלת-פתאום נס על נפשו מפני שלוש-מאות לוחמיו הממושמעים והמאומנים יפה של גדעון". לפרוטסטנטים האלה התנ"ך הוא היסטוריה וודאית ומקור סמכות ראשון במעלה. עשרים שנה אחרי פרסם וויבל את הספר שימש גדעון מופת גם לאנגלי אחר, צ'רלס אורד ווינגייט, כאשר הקים את פלוגות הלילה שלו.


השאר תגובה