וויבל, מסעי המלחמה בארץ-ישראל (2)

איך לצפות מעשי התורכים

הפיקוד של הצבא התורכי בא"י היה מעורב, חלקו גרמני (או אוסטרי) וחלקו תורכי, כאשר בראש הצבא עמד הגנרל (פרידריך פריהר) קְרֶס פון קרסנשטיין. את ההנהגה והפיקוד התורכי וויבל ממש לא העריך. לא ברור מדוע נכנסה תורכיה למלחמה ווויבל משער שהסיבה היא שהגרמנים הבטיחו  להם כל מיני תופינים באיראן ובדרום רוסיה אם ינצחו. אחרת זו הייתה ההתאבדות מבחינתם. אבל, הוא אומר, התורכי בלתי צפוי מטבעו. שגריר בריטי  בתורכיה סיכמו כלהלן: "ברצותך לדעת את שעלול הפקיד התורכי לעשות, חשוב תחילה מה מעשה יעשה שיהיה לטובתו הוא; אחרי כן, מה יעשה כל אדם אחר במסיבות דומות; ולאחרונה, מהו הדבר שהכול מצפים שיעשה. אחרי שביררת כל זאת התקדמת הרבה, שכן הנך יכול להיות סמוך ובטוח כי לא ינקוט באף אחת מדרכים אלו"

 

 

הפרוטסטנטים הללו (2)

כפי שציינתי בפוסט הראשון בעקבות הספר, משעשע לראות עד כמה המקרא משמעותי אצל הקצינים הבריטים הפרוטסטנטים ומוביל אותם למחוזות סהרוריים. כשוויבל מתאר את הפעולות המנע של הבריטים מול התורכים בפורט סעיד בתחילת המלחמה, מול אגם מנזלה שממערב לפורט סעיד, הוא מעיר שסיר וויליאם וילקוקס טוען שהאגם היה המקום בו הושמד חיל פרעה כאשר דלק בעקבות עם ישראל. דהיינו, אירוע כזה, מהניסים המופלאים במקרא, גם הוא היא נושא לדיון ענייני של מהנדס בריטי. וילקוקס זה לא היה סתם מהנדס ולזכותו רשומה ההצעה והביצוע של סכר אסואן הראשון.

 

הסיבה למסע המלחמה הבריטי לכיבוש ירושלים ב1917

ארצ'יבלד וויבל, שספרו זה משמש ספר לימוד באקדמיה הצבאית סנדהארסט, מסביר את הסיבות למסע המלחמה בא"י בצורה צינית ביותר:

"כל התקוות לסיום המלחמה ב- 1917 נגוזו. ראש הממשלה[1]  האמין, בצדק או שלא בצדק, כי דרושה איזו הצלחה צבאית בולטת, בשנה רביעית זו למלחמה, בכדי לחזק את כוח הסבל של האוכלוסייה האזרחית. אמונה זו היא שהניעתו לומר לגנרל אלנבי, ערב הפלגתו מצרימה, שהוא "רוצה  בירושלים כמתנת המולד לעם הבריטי".

צריך לזכור שאלנבי נשלח למצרים אחרי שהמפקד הקודם של חיל המשלוח, גנרל מאריי, נכשל פעמיים בקרב על כיבוש עזה. וויבל מביא ציטטה נוספת באותו הקשר, הפעם מפי נפוליאון, כאשר נדרש ב1815 לחכות עד שיתכנסו כוחותיו, דרש: " חיוני הוא שאזכה בניצחון מזהיר ללא דיחוי"

[1] דייויד לויד ג'ורג'


השאר תגובה